Aktualnie jesteś tutaj: Strona główna / Atrakcje / Kultura i sztuka regionalna
1.Muzea i obiekty historyczne
Muzeum Tatrzańskie imienia dra. Tytusa Chałubińskiego - Tysiąc czterysta eksponatów, w tym między innymi haftowane gorsety góralskie i barwne spódnice, łyżniki i formy na ser, dudy i gęśle podhalańskie, drewniany model willi pod Jedlami, granity, wapienie i kwarce, świstak, niedźwiedź i kozica na stałe wypełniają przeszklone gabloty na ekspozycji stałej w gmachu głównym – głównej siedzibie Muzeum Tatrzańskiego.
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. S. Witkiewicza - Willa „Koliba” – willa w Zakopanem, wzniesiona w latach 1892–1893 w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza; pierwszy dom zbudowany w stylu zakopiańskim; wpisana do rejestru zabytków w 1983; od 1993 mieści Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Odwiedzający mogą zapoznać się wymienionym wcześniej stylem i lepiej zrozumieć ideę Stanisława Witkiewicza.
Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego na Jaszczurówce - Uważana jest za jeden z najbardziej typowych przykładów stylu zakopiańskiego i najpiękniejszą sakralną budowlę drewnianą pod Tatrami, obok Starego Kościółka przy zakopiańskiej ulicy Kościeliskiej. Kaplica na Jaszczurówce to miejsce, które warto odwiedzić. Obiekt jest pięknym przykładem architektury drewnianej i zakopiańskiego stylu. Kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zakopanem ufundowała rodzina Uznańskich. Wybudowano ją w latach 1904–1907 w stylu zakopiańskim. Twórcą projektu był znany malarz i architekt Stanisław Witkiewicz.
Izba Zimnej Wojny Socjalizmu w Nowym Targu - Z tego miejsca w przypadku wojny lub innego zagrożenia miano kierować urzędem miejskim i koordynować działania obrony cywilnej. W autentycznych pomieszczeniach z oryginalnym wyposażeniem z lat 50. i 60. XX wieku, można poczuć atmosferę czasów socjalizmu i obejrzeć ciekawe eksponaty. Na ścianach wiszą stare tabele i tablice, są tu: księga zobowiązań i czynów społecznych dla uczczenia 30-lecia PRL-u, tabliczka z dawnego przejścia granicznego ze Związkiem Radzieckim, książki, dokumenty, zapiski i przedmioty użytkowe ze schronu, stare telefony, radia, maszyny do pisania, lampy naftowe, łóżka polowe, maski przeciwgazowe, mundury, plakaty, pałki i figurki Lenina. Planowane są pokazy kronik filmowych z czasów PRL-u.
Muzeum Powstania Chochołowskiego - Zagroda Bafiów w Chochołowie jest filią Muzeum Tatrzańskiego. Ekspozycja w Muzeum przypomina znaczący w dziejach Chochołowa epizod 1846 roku, zwany ,,poruseństwem” Chochołowskim. Otwarte w 1978 r. Muzeum Powstajia Chochołowskiego mieści się w zabytkowej chałupie należącej kiedyś do zamożnego gospodarza Jana Bafii. Chałupa jest typowa dla budownictwa Podhalańskiego, a więc wykonana została z płazów, konstrukcji zrębowej, posiada sień, izbę ,,czarną”, izbę ,,białą”, komorę oraz wyżkę nad komorą. W urządzeniu wnętrza starano się połączyć dzieje powstania z ekspozycją etnograficzną, uzmysławiającą, jak w połowie. XIX wieku żyła rodzina góralska.
Dwór w Łopusznej - Okazały XVIII wieczny dwór jest dobrze widoczny już z drogi. To dawna siedziba szlacheckich, patriotycznych rodzin Lisickich, Tetmajerów i Lgockich. Dom jest drewniany, w stylu rodzimym wszystkich dworów szlacheckich. Obszerny, przyozdobiony gankiem. Przed domem znajduje się przestronny dziedziniec, po którego lewej stronie stoi oficerka, czyli kuchnia i mieszkanie służących, a po prawej usytuowane są budowle gospodarskie.
Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu - Placówka mieści się w budynku dawnego nowotarskiego ratusza. Powstało po LP wojnie światowej. Z początkiem 2010 roku prowadzenie muzeum przejął Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Obejmuje swoim patronatem pięć izb Regionalnych: dwie w Nowym Targu oraz po jednej w Białce Tatrzańskiej (Izba Regionalna Ciesiołki Podhalańskiej im. Jaśka Pary), w Chochołowie ( Zagroda Wybrana Błaszyńskich) oraz w Chyżnem. Aktualnie na zbiory muzeum składają się ekspozycję związane z historią Nowego Targu oraz funkcjonującego tu rzemiosła ( kuśnierstwo, tkactwo, bednarstwo, snycerstwo, szewstwo, kapelusznictwo, stolarstwo, kowalstwo, oraz drukarstwo). Ponadto placówka posiada zbiory sztuki ( malarstwo, rzeźba, ceramika) a także bogatą kolekcję twórczości ludowej.
Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu - Mieści się w nowym budynku powstałym w ramach projektu ,, Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów”. Cennym eksponatem jest unikatowa maszyna drukarska z połowy XIX wieku. W placówce odtworzono dawną oficynę drukarską na wzór prowadzonego od 1898 r. zakładu Ignacego Borka. Oryginalne maszyny i wyposażenie pozwalają zapoznać się z dawnymi technikami i procesami druku. Ekspozycja na którą składa się imponujący zbiór dawnych druków i fotografii oraz interaktywne aplikacje, przybliżają życie kulturalne, społeczne, polityczne i gospodarcze Nowego Targu z początku XX wieku.
Chałupa Gąsieniców Sobczaków - Jeden z oddziałów Narodowego Muzeum Tatrzańskiego. Zabytkowa góralska chata zbudowana około 1830, jest jednym z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem, a także jedną z najstarszych zachowanych do dziś budowli w mieście.
Chata Sabały w Zakopanem - Popularnie Zwana Sabałówką, jest domem rodzinnym polskiego górala, muzykanta i gawędziarza Jana Krzeptowskiego Sabały. Zawiera dawkę ciekawej historii człowieka, który tworzył atmosferę i hostorię Zakopanego.
Muzeum Oscypka w Zakopanem - Można w nim zobaczyć jak powstaje najpopularniejszy z góralskich serów. Przedstawione są wszystkie etapy jego produkcji zgodnie z tradycyjną recepturą. Wszystko w formie prezentacji z czynnym udziałem publiczności. Wszyscy uczestnicy pokazów pod czujnym okiem baców mogą samodzielnie zrobić swój własny serek, w wybranym przez siebie kształcie. Można tam też kupić oryginalne, certyfikowane oscypki z okolicznych bacówek. Gołki, redykołki i inne sery gazdowskie oraz regionalne pamiątki i rękodzieło.
Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” w Zakopanem - Muzeum mieści się w piwnicach wybudowanego w 1930 w hotelu ,,Palace”(obecnie: Ośrodek Sportowo-Rehabilitacyjno-Szkoleniowy Palace), w pomieszczeniach dawnej katowni Gestapo z czasów II wojny światowej. Placówka powstała w 1994 z inicjatywy dr. Wincentego Galicy, więźnia katowni. W ramach muzealnej wystawy eksponowane są pamiątki po więźniach oraz ich oprawcach z Gestapo. W zbiorach znajdują się zdjęcia, dokumenty, narzędzia tortur (kajdany) oraz wspomnienia przetrzymywanych tu osób. Zachowały się również niektóre zapisy na ścianach.
2.Miejsca kultury i sztuki
Bukowiańskie Centrum Kultury - To prężnie działająca jednostka, która za główny cel obrała pielęgnowanie tradycji, zaszczepienie jej w sercach młodego pokolenia, a także promowanie kultury góralskiej w Polsce oraz poza jej granicami. Dom Ludowy to miejsce, gdzie od 1999 roku uczy swoich podopiecznych Szkoła Ginących Zawodów. Dzieci biorą udział w zajęciach z ceramiki, malarstwa na szkle i snycerki. Chętnie wprowadzane w tajniki rękodzieła są grupy z poza bukowiańskiej gminy, które twórczo chcą spędzić wolny czas. Chlubą Domu Ludowego jest, działający, już od ponad 90 lat Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka. Wielokrotnie nagradzany, ciepło przyjmowany przez publiczność wystawia sztuki zaadaptowane do realiów i gwary góralskiej. Zarówno podczas sezonu zimowego jak i letniego, w środowe wieczory scena Domu Ludowego należy do aktorów Teatru.
Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem - Cykl premier teatralnych jest związany z letnim i zimowym sezonem turystycznym, ale spektakle dostępne są niemal przez cały rok. W holu teatralnym odbywają się też liczne wystawy plastyczne, koncerty i festiwale teatralne. Obecnie jest instytucją kultury województwa małopolskiego. W bogatym repertuarze Teatr im. S. Witkiewicza znajdują się przede wszystkim inscenizacje dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, ale również Witolda Gombrowicza, Alberta Camusa i innych. Spośród granych w Teatrze Witkacego spektakli warto wymienić: Kobieta. Istnienia poszczególne, Dom widzących ducha, Człapówki – Zakopane, Operetka, Trans(fuzja).
Spółdzielczy Dom Kultury w Nowym Targu - To przestrzeń zorganizowana do wspólnej zabawy, pełna zabawek rozwijających wyobraźnię i zapewniających znakomite spędzenie czasu. Obywają się tam również koncerty, imprezy okolicznościowe i inne ciekawe wydarzenia.
Centrum Kultury Rodzimej ,,Czerwony Dwór” w Zakopanem - Czerwony Dwór znajdujący się w sercu Zakopanego - to jedna z najpiękniejszych i najważniejszych willi Zakopanego, która gościła znamienitych artystów. Wybudowana została w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja, bliskiego współpracownika Stanisława Witkiewicza, w stylu zakopiańskim. Mniej więcej w połowie lat 20. XX wieku willę kupiła pani de Pourbeix-Zakrzewska, która pokryła dach czerwoną blachą i zmieniła jej nazwę na „Czerwony Dwór”. Nazwa przetrwała do dziś.W Centrum odbywają się wystawy twórczości podhalańskich twórców, warsztaty twórczości ludowej, wykłady i prelekcje. Można tu zapoznać się z tradycyjnym malarstwem na szkle.
Kino Miejsce w Zakopanem - Misją nowego kina jest upowszechnianie kultury filmowej połączonej ze sztukami nowych mediów. To nie tylko miejsce, do którego przychodzi się na film lub po prostu do kina, to również w pewnym sensie mała „galeria” sztuki filmowej czy miejsce łączenia przyjemności z kulturą i edukacją filmową. Osoby przychodzące do Miejsca będą miały okazję uczestniczyć w wydarzeniach filmowych oraz obcować z różnorodną sztuką. Kino daje możliwość spotkania z ciekawymi ludźmi, uczy myślenia i tworzy historię, dlatego nowe kino, dzięki kreatywności, pomysłowości i zaangażowaniu twórców, powinno znaleźć się na mapie ważnych instytucji kultury w Zakopanem. Oferta Miejsca jest skierowana do tych małych i do tych dużych, do młodych i do starszych-każdy znajdzie coś dla siebie. Kino umożliwia zaktywizowanie do czynnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych fanów kinematografii.
3.Galerie sztuki
Galeria Sztuki im. W.J. Kulczyckich. Oddział Muzeum Tatrzańskiego
Galeria Sztuki XX wieku w wilii Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego
Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego
Galeria Władysława Hasiora. Filia Muzeum Tatrzańskiego
Galeria Pod Makiem
PENSJONAT SEKUŁA***
Lokalizacja: ul. Wierch Olczański 108 , 34-530 Bukowina Tatrzańska
Godziny posiłków:
Śniadanie 08:00 - 10:00 Obiadokolacja 16:00 - 18:00
Doba hotelowa: 15:00 - 10:00
Telefon: +48 534 828 533
Mail: rezerwacje@pensjonatsekula.pl